دوره جامع 10 ایده پولساز در سال 1400

کسب و کار اینترنتی چیست؟

چگونه در 8 مرحله یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

کسب‌ و کار اینترنتی بدون شک بهترین فرصت برای رشد و توسعه یک کسب‌وکار است. جذاب‌ترین نکته در مورد چنین کسب‌وکارهایی این است که شما می‌توانید انتخاب کنید، هرطور که می‌خواهید و در هرجایی که می‌خواهید کار کنید. از طرف دیگر، مهم‌ترین بخش یک کسب‌وکار اینترنتی موفق، شروع و ایجاد آن کسب‌وکار است.

کسب ‌و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کارهای اینترنتی کسب‌وکارهایی هستند که عمدتاً در اینترنت فعالیت می‌کنند. این نوع کسب‌وکارها نیازی به داشتن کارخانه‌های تولیدی، ادارات، فروشگاه‌ها ندارند. همه چیز از ابتدا تا انتهای این فرایند بر روی کامپیوترها و اتصال به اینترنت انجام می‌شود.

برای اینکه بگوییم یک کسب‌وکار، کسب‌وکار اینترنتی است باید در درجه اول در اینترنت فعالیت کند که مهم‌ترین قسمت بازار است. این بازار باید در اینترنت باشد.

به‌عنوان‌مثال، برای کسب‌وکاری که از طریق بازار الکترونیکی فروش می‌کند، بازار هدف آن در اینترنت است. از طرف دیگر، برخی از اجزای آن کسب‌وکار به‌عنوان عرضه محصولات، بسته‌بندی، ارسال و … آفلاین هستند.

چیز دیگری که باید بدانید این است که داشتن یک وب‌سایت به این معنی نیست که شما به طور خودکار یک کسب ‌و کار اینترنتی دارید. اگر می‌خواهید چنین کسب‌وکاری داشته باشید، باید فرایند کسب درآمد را به وب‌سایت خود اضافه کنید. این به این معنی است که شما باید چیزی را در وب‌سایت خود بفروشید (‏تبلیغات، محصولات و…)

مشاوره رایگان برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی اصولی

از طریق دکمه زیر وارد صفحه مشاوره تعیین استراتژی مناسب برای کسب و کار خواهید شد که بعد از تکمیل فرم، بهترین استراتژی کاری مناسب با کسب و کار شما طراحی می‌شود که هیچ‌کس توانایی رقابت با شما را نخواهد داشت!

چگونه در 8 مرحله یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی صحبت کنیم همه مراحل را به‌صورت تیتروار در زیر آورده‌ام که از همین ابتدا مشخص باشد که چه مراحلی را باید با هم انجام بدهیم:

 1. روش پیدا کردن ایده
 2. شناسایی نوع کسب و کار
 3. تعیین استراتژی مناسب با حوزه‌کاری‌مان
 4. نکات مهم در هر استراتژی کاری
 5. هدف نهایی کسب و کار
 6. نکات فنی قبل از طراحی سایت (راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی)
 7. نکات مهم تولید محتوای استاندارد
 8. مراحل نگه‌داری و توسعه کسب و کار

1. روش پیدا کردن ایده

برای پیدا کردن ایده در زیر تنها چند سؤال کلیدی و مهم آورده‌ام که باید از خود بپرسید و برای هر کدام جواب منطقی داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید (پیشنهاد می‌کنم کاغذ خودکار را بردارید و به هر کدام از سوال های زیر جواب‌های مفصلی بدهید و یک نتیجه‌گیری کنید)

 1. آیا محصول یا سرویس شما مشکلی را حل می‌کند؟
 2. آیا محصول یا سرویس شما یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه برای این مشکل ارائه می‌دهد؟
 3. آیا مردم حاضرند برای حل مشکل هزینه کنند؟
 4. بازار هدف شما چه افرادی هستند؟
روش های ارزیابی کسب و کار اینترنتی

2. شناسایی نوع کسب‌وکار و انتخاب استراتژی مناسب

بعد از اینکه ایده کسب‌وکار خود را ارزیابی کردید زمان آن است نوع کسب و کار خودتان را مشخص کنید و برای آن یک استراتژی مناسب تعیین کنید (منظور از استراتژی مناسب این است که کسب و کار شما به درآمد برسد)

همه کسب و کارهای اینترنتی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند جزء یکی از 5 گروه زیر هستند و یا می‌توانند ترکیبی از این 5 گروه باشند که هر کدام یک استراتژی منحصربه‌فرد خودش را دارد که در ادامه کامل توضیح خواهم داد:

 1. کسب و کارهای فروشگاهی
 2. کسب و کارهای آموزشی
 3. کسب و کارهای خدماتی
 4. کسب و کارهای محتوایی
 5. کسب و کارهای اختصاصی

شما به‌عنوان کسی که می‌خواهد یک کسب و کار اینترنتی موفق راه‌اندازی کند اگر این 5 استراتژی را کامل درک کنید، متوجه می‌شوید که اصل کاری که شما را به درآمد می‌رساند فقط رعایت کردن همین 5 مورد است.

یعنی اول کار تشخیص دهید نوع کسب و کارتان چیست و هدف‌تان چیست؟ بعد همین استراتژی‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهم رعایت کنید در هر حوزه کاری که هستید باید به درآمد (یا نتیجه دلخواه خودتان) برسید

من تا به امروز با 13 سال سابقه در این زمینه بیشتر از این 5 حالت ندیده‌ام و راه‌اندازی هر کدام از این کسب و کارها کاملا متفاوت: نوع راه‌اندازی، نوع نگرشمان و نوع صفحات هدف کاملا متفاوت است و باید برای هر کدام یک استراتژی کامل و جامع ابتدای کار داشته باشیم.

سوال مهمی که ممکن پیش آید این است که اگر کسب و کاری ترکیبی از این 5 حالت باشد و یا اینکه هر 5 حالت را داشته باشد باید چطور عمل کنیم؟ مثلا کسب و کاری در یک قسمتی فروشگاهی در قسمت دیگر خدماتی و در قسمت دیگر آموزشی باشد را باید چه کاری انجام داد.

منظور این سوال این است که آیا می‌توان چند استراتژی را برای کسب و کار اجرا کرد؟ جواب واضح است برای هر قسمتی باید موارد به همان قسمت را انجام داد و هیچ موردی هم ندارد و نمونه‌های واقعی از این دست بسیار زیاد هستند.

مشاوره رایگان شناسایی نوع کسب‌وکار و انتخاب استراتژی مناسب

از طریق دکمه زیر وارد صفحه مشاوره تعیین استراتژی مناسب برای کسب و کار خواهید شد که بعد از تکمیل فرم، بهترین استراتژی کاری مناسب با کسب و کار شما طراحی می‌شود که هیچ‌کس توانایی رقابت با شما را نخواهد داشت!

استراتژی چیست؟

چرا یکی از موضوعات بسیار مهم در هر کسب‌وکاری است؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد انواع کسب‌وکارها و استراتژی مناسب برای هر کسب‌وکاری صحبت کنیم، باید با مفهوم استراتژی آشنا شویم و اینکه چطور می‌توانیم یک استراتژی مناسب کسب‌وکار خودمان داشته باشیم؟

استراتژی یعنی: نحوه چیدمان و اجرا کردن یک شرایط خاص به شیوه‌ای که نسبت به رقیبمان برتری داشته باشیم، پس ما باید کسب‌وکار اینترنتی خودمان را از همین ابتدا طوری طراحی کنیم که نسبت به رقیب‌های اصلی‌مان برتری داشته باشیم، همان‌طور که در بالا گفتم 5 نوع کسب‌وکار داریم در ازای آن 5 نوع استراتژی متفاوت هم داریم که عبارت‌اند از:

 1. استراتژی فروشگاهی
 2. استراتژی آموزشی
 3. استراتژی خدماتی
 4. استراتژی محتوایی
 5. استراتژی اختصاصی

که در ادامه نکات مهم هرکدام از این استراتژی‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد و برای هر قسمت یک چک‌لیست تمیز و حرفه‌ای طراحی می‌کنیم که یکبار برای همیشه بتوانید از این استراتژی استفاده کنید.

نکته مهم اینکه در اینجا فقط به کلیات اشاره می‌کنم و برای بررسی دقیق و جزئیات کامل باید نوع کسب‌وکار و حوزه کاری شما را بدانم تا بتوانم به شما کمک کنم که می‌توانید از فرم مشاوره رایگان یا تخصصی استفاده کنید.

استراتژِی کسب و کارهای اینترنتی

استراتژی کسب‌وکارهای فروشگاهی

مشخص کردن هدف هر صفحه در کسب و کارهای فروشگاهی مهم‌ترین نکته‌ای است که باید قبل از راه‌اندازی این نوع از کسب‌وکارها مدنظرمان باشد.

در استراتژی فروشگاهی 4 صفحه مهم داریم: 1- صفحه دسته‌بندی یا برندها 2- صفحه هر محصول مجزا 3- صفحه مقالات وبلاگ 4- صفحه اصلی فروشگاه که باید قبل از طراحی و پیاده سازی این صفحات هدف هر صفحه را تعیین کنیم.

استراتژی کسب‌وکارهای آموزشی

در این نوع استراتژی همه صفحات یک هدف مهم و مشخص دارند، همه صفحات باید تبدیل کنند کاربرها را یعنی باید ایمیل بگیرند، موبایل بگیرند و… در کل برای کاربرهای این نوع از کسب‌وکار باید یک اتفاق خیلی خوبی بیفتد تا بتوانیم از آنها اطلاعات بگیریم وگرنه در همان لحظه اول سریع سایت ما را می‌بندند.

در این نوع از استراتژی‌ها 3 صفحه مهم داریم: 1- صفحات پیشنهاد رایگان 2- صفحات مقالات رایگان 3- صفحات دوره آنلاین رایگان که همه این صفحات نسبت به حوزه کاری شما باید درست و اصولی طراحی شوند.

استراتژی کسب و کارهای خدماتی

در این نوع استراتژی همه صفحات فروشنده هستند به‌خصوص اگر روی یک خدمات خاصی تمرکز کنیم به‌راحتی همه صفحات می‌توانند برای ما فروش ایجاد کنند، به شرطی که متناسب با حوزه کاری خودمان همه نکات مهم را رعایت کنیم.

در این نوع از استراتژی‌ها 4 صفحه مهم داریم: 1- صفحه اصلی (مهم‌ترین صفحه) 2- صفحه مقالات 3- صفحه درباره ما 4- صفحه تماس با ما، این صفحات باید متناسب با خدماتی که ارائه می‌کنیم درست و اصولی طراحی شوند.

استراتژی کسب‌وکارهای محتوایی

در استراتژی کسب‌وکارهای محتوایی همه صفحات هدف هستند و باید یک برنامه تولید محتوا منظم داشته باشیم، نکته مهمی که باید بدانید این است که در همان ابتدای کار باید یک برنامه ازپیش‌طراحی‌شده داشته باشیم و هدف هر صفحه باید کاملاً مشخص و واضح باشد.

در اکثر کسب‌وکارهای محتوایی هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند فقط همین‌طور در مورد موضوعات مختلف مطلب می‌نویسند و هیچ درآمدی هم ندارند، اگر هدف اصلی شما در این نوع از کسب‌وکارها رسیدن به درآمد است حتماً باید برنامه جامع و هدفمند داشته باشیم.

استراتژی کسب‌وکارهای اختصاصی

نکته مهم در این استراتژی صفحات هدف توسط صاحب کسب‌وکار تعیین می‌شود چون اختصاصی هستند صاحب کسب‌وکار بر اساس یک ایده خاص کسب‌وکارش را راه‌اندازی کرده است پس باید صاحب کسب‌وکار تعیین کند که چه صفحه‌ای صفحه هدف است.

نکته دیگری که در تعیین استراتژی مناسب برای این نوع از کسب‌وکار وجود دارد، الگو گرفتن از بیزینس‌ها و استارتاپ‌های مشابه است و اگر این مورد مشابه هم نبود باید یک استراتژی خاص طراحی شود بر پایه اهداف این کسب‌وکار که می‌توانید از طریق دکمه زیر مشاوره رایگان/تخصصی دریافت کنید.

مشاوره رایگان شناسایی نوع کسب‌وکار و انتخاب استراتژی مناسب

از طریق دکمه زیر وارد صفحه مشاوره تعیین استراتژی مناسب برای کسب و کار خواهید شد که بعد از تکمیل فرم، بهترین استراتژی کاری مناسب با کسب و کار شما طراحی می‌شود که هیچ‌کس توانایی رقابت با شما را نخواهد داشت!

4 مورد از مزایای مهم کسب ‌و کارهای اینترنتی

در بخش 4 دلیل مهم را بررسی می‌کنیم که راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی مناسب‌ترین گزینه برای کسب درآمد در هر حوزه کاری است و شما به‌راحتی می‌توانید کسب و کار سنتی خود را به آنلاین تبدیل کنید.

1. راه‌اندازی آسان

راه‌اندازی آسان یکی از بزرگ‌ترین مزایای کسب و کارهای اینترنتی است چون شما می‌توانید به‌راحتی کم‌تر از یک روز کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید و همچنین می‌توانید سرگرمی خود را به یک کسب ‌و کار اینترنتی بسیار سودآور تبدیل کنید.

2. شروع کسب و کار اینترنتی با کمترین هزینه

منظور از کمترین هزینه این است که برای شروع یک کسب‌وکار اینترنتی، شما تنها نیاز به هزینه نام دامنه و میزبانی وب دارید، راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی اساساً رایگان است و به تخصص شما بستگی دارد.

یعنی اینکه کافی شما در زمینه‌ای یک مهارت داشته باشید و همه سرمایه گذاری شما در ابتدای کار همان دانش و یا مهارتی که دارید و نیازی به هیچ سرمایه دیگری نیست! (که در ادامه همین صفحه در 8 مرحله توضیح خواهم داد)

3. شما برای شروع نیاز به محصول ندارید

بله، شروع این نوع کسب‌وکارها به محصول نیاز ندارد. شما می‌توانید محصولات سایر کسب و کارهای اینترنتی را بفروشید و یا می‌توانید تبلیغات را در وب‌سایت خود بفروشید.

4. جهانی‌شدن کسب‌وکار شما

بله، وقتی شما در اینترنت تجارت می‌کنید، می‌توانید در هر کشوری در دنیا تجارت کنید. یکی از بزرگ‌ترین مزایای یک کسب‌وکار اینترنتی، بازار جهانی است که شما به آن دسترسی خواهید داشت.

مزایای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

4 ابزار مهم برای شروع یک کسب و کار اینترنتی موفق!

شما باید آگاه باشید که کسب و کارهای اینترنتی نیز به‌نوعی دانش از جانب شما به عنوان یک سرمایه‌گذاری نیاز دارند. من می‌خواهم به چهار نوع دانش مهم اشاره کنم که اگر می‌خواهید چنین کاری را شروع کنید به آن‌ها نیاز خواهید داشت

1. تکنولوژی (موبایل – کامپیوتر – سایت)

برای کسب و کارهای اینترنتی، دانش تکنولوژی مهم‌ترین دانشی است که شما نیاز دارید، این دانش شامل داشتن یک موبایل، کامپیوتر (لپتاپ) و وب‌سایت این سه ابزار مهم‌ترین سرمایه شما برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است و باید در حد معمولی در مورد این ابزار ها اطلاعات داشته باشید.

2. بازاریابی اینترنتی

بازاریابی برای کسب و کارهای اینترنتی کاملاً متفاوت از بازاریابی سنتی برای کسب و کارهای آفلاین است. و صدها روش برای این نوع بازاریابی وجود دارد که در ادامه همین مطلب و بقیه مطالب سایت در مورد این ابزارها مفصل صحبت کرده‌ایم.

دانش مربوط به حوزه کاری خودتان

دانش بعدی که برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی نیاز دارید، دانش تولید محتوا در حوزه کاری خودتان است. شما با توجه به مهارت و حوزه کاری خودتان باید محتواهای متنی، ویدئویی و صوتی تولید کنید.

دانش سیستم تفکر

این یک دانش مهم است زیرا شما باید کل سیستم کسب‌وکار اینترنتی خود را که از عناصر مختلف کسب‌وکار تشکیل شده است، درک کنید و برای خودتان یک سیستم حرفه‌ای و منحصربه‌فرد طراحی کنید.

نکته فوق‌العاده مهم!!!

نگران نباشید!!! تمام دانش‌هایی که در بالا گفته شد را به‌صورت کامل جامع برای شما توضیح خواهم داد و هر برای هر قسمت مطلب جداگانه‌ای گذاشتم که می‌توانید استفاده کنید و اگر سوالی بود از قسمت نظرات سوالات خودتان را مطرح کنید تا با هم به بهترین نتیجه برسیم.

فهرست