سئو چیست؟

سئو سایت چگونه به بهتر دیده شدن سایتمان کمک می‌کند؟

اگر شما در زمینه سئو (SEO) فعالیت می‌کنید و یا صاحب کسب‌وکاری هستید که به دنبال بهتر دیده شدن وب‌سایت خود و دیگران هستید پس به‌احتمال زیاد سؤالاتی برای شما پیش‌آمده در ادامه این مطلب پرتکرارترین سوالات مربوط به سئو سایت را پاسخ داده‌ام.

مشاوره سئو

1. سئو چیست؟

خود کلمه سئو مخفف (Search Engine Optimization) یعنی بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو یک نکته خیلی مهم اینجا بگم ببینید این ترجمه‌ای که توی گوگل ترنسلیت (translate.google) یا هر جای مختلفی می‌بینید این عملاً اشتباه ترجمه شده یعنی ما کاری نمی‌کنیم که موتورهای جستجو بهینه کنیم.

ما سایتمان را بهینه می‌کنیم برای موتورهای جستجو یعنی یک سری نکات توی سئو رعایت می‌کنیم که از نظر الگوریتم‌های گوگل مهم هستند تا سایتمان بهینه بشود برای موتورهای جستجو، موتورهای جستجوی مختلفی است که مهم‌ترین و رایج‌ترین موتور جستجوی که افراد از آن استفاده می‌کنند گوگل. پس ما باید برای سئو نکاتی رعایت کنیم که سایتمان بهینه بشود برای گوگل.

خوب کسی که کلمه سئو چیست؟ یا عبارت سئو چیست؟ سرچ می‌کند جواب کوتاه اگر بخوام بدم مجموعه‌ای از چند کار مختلف که ما انجام می‌دهیم تا سایتمان بهینه بشود برای موتور جستجوی گوگل!

2. سئو چگونه کار می‌کند؟

سئو مجموعه‌ای از چند کار مختلف که حداقل 200 فاکتور مختلف را باید انجام بدهید توی بخش‌های مختلف سایت که ابتدای مقاله بتون گفتم یک بخش‌هایی مربوط به خود مفهوم سئو، یک بخش‌هایی مربوط به داخل سایت است و یک بخش‌هایی مربوط به خارج سایت است.

3. آیا کسب‌وکار من نیاز به سئو دارد؟

وقتی کسی این سؤال می پرسه ما متوجه می‌شویم که این فرد با مفهوم سئو آشنا است و فقط الان دغدغه این فرد اینکه آیا کسب‌وکار من نیاز به سئو دارد یا نه؟ خوب شاید بگین اینکه یک چیز بدیهی و چرا الان داری توی این جواب اینو میگی.

به‌خاطر اینکه می‌خواهم با دیدگاه افرادی که سؤال می‌پرسند آشنا بشوید و این دیدگاه ممکن از نظر کسی که دارد این سؤال می پرسه متفاوت باشد و دنبال چیز دیگه ای باشد. وقتی دنبال چیز دیگه ای است کاربر میاد سؤالش را عوض میکند اگر بخواهم جواب کوتاه بدم به این سوال اینکه همه کسب‌وکارهایی که توی سطح اینترنت هستند به سئو نیاز دارند.

پس در جواب اینکه آیا کسب‌وکار من به سئو نیاز دارد؟ بله هر کسب‌وکاری به سئو نیاز دارد ولی باید با اصولش آشنا باشیم که بتونیم بیاییم توی صفحه اول که ده تا نتیجه اول برای ما مهم چون الان خیلی از سایت‌ها هستند که سایت طراحی کردن ولی خوب توی صفحات چهار یا پنج هستند و خیلی آمار بازدید و کلیک خیلی کمی دارند. پس هدف کلی ما از اینکه سئو انجام می‌دهیم اینکه بیاییم توی ده تا نتیجه اول گوگل نمایش داده شود.

چرا سایتمان باید در صفحه اول گوگل نمایش داده شود؟

چون اغلب افراد بیش از 90 درصد افراد صفحه اول بررسی می‌کنند یا همان نتایج صفحه اول بررسی می‌کنند و اگر در نتایج اول به جوابشان نرسند سعی می‌کنند کلمه‌ای که سرچ کردن را عوض کنند و یا میان از پیشنهادات گوگل استفاده می‌کنند. یعنی اینکه اون سؤالی که پرسیدن یا اون عبارتی که مد نظرشون است را پیدانکردن.

پس اگر ما بیاییم رفتار کاربرها را توی هر کسب‌وکاری تشخیص بدیم که چی هستند و چه نیازی دارند صددرصد کسب‌وکار ما به سئو نیاز دارد و سؤالات رایجی که درباره کسب‌وکار ما پرسیده می‌شود را اگر خیلی به زبان کاربر نزدیک بشیم و بتونیم خیلی درست و اصولی جوابشان را بدیم خیلی راحت‌تر می تونیم بیاییم توی صفحه اول دیده بشیم.

جمع‌بندی

خوب توی همین سه سؤالی که پاسخ دادیم ممکن سؤالات زیاد دیگه ای برای شما ایجاد شده باشد نگران نباشید من تک‌تک سؤالات را پاسخ می‌دهم. مثلاً ما در مورد سئو چیست؟ سئو چگونه کار می‌کند؟ و آیا کسب‌وکار من به سئو نیاز دارد یا نه؟ صحبت کردیم سؤال مهمی که توی این سه قسمت ممکن برای شما پیش بیاید اینکه اون 200 فاکتوری که شما میگید چه هستند؟

این 200 فاکتور را توی مجموعه از سایت من بپرس در قسمت سئو کامل توی هر ویدئو و مقاله یک نکته‌ای بهش اشاره می‌کنم. نکته‌ای که الان شما باید بدانید اینکه عنوان مناسب باید برای صفحات سایتتان بنویسید.

چگونه عنوان مناسبی برای مقالات بنویسیم؟

نتیجه گیری!

پس اگر بخواهم یک جمع‌بندی تا این قسمت داشته باشیم، ما کلاً در مورد سئو صحبت کردیم 3 تا سؤال رایج درمورد سئو جواب دادیم و نکته مهمی که توی این مقاله یاد گرفتیم اینکه با دوتا راهکاری که بهتون دادم عنوان مناسب برای مقاله خود بنویسید.

فهرست