قسمت دوم سریال سفر سئو در گوگل

قسمت دوم سریال

خلاصه این مطلب

بدون دیدگاه
156 بازدید

در این قسمت بررسی می‌کنیم که چرا این صفحه روی کلمه درستی در گوگل دیده نشده که این مورد یکی از مشکلات بسیار مهم اغلب وب‌سایت هاست! و همچنین در سرچ کنسول بررسی می‌کنیم که وضعیت فعلی این صفحه چیه؟ و روی چه کلماتی دیده شده!

داستان قسمت دوم

سلام به همه همراهان عزیز در سریال سفر سئو در گوگل به قسمت دوم این سریال جذاب و آموزشی خوش آمدید در این قسمت ادامه بررسی‌های قبل از عمل داریم و ببنیم که قبل از تغییرات چه کارهایی کردیم!

زمان: ۱۳ دقیقه و ۸ ثانیه
حجم فایل: ۲۵ مگابایت

الان با هم سرچ کنسول بررسی کنیم که ببینیم این صفحه، صفحه سئو چیست و صفحه مشاوره سئو رتبه هاشون به چه شکلیه ما روی چه کلماتی دیده شدیم و آیا توی این تاریخ رتبه‌ای داریم اصلاً یا نه خوب من سرچ کنسول (Search Console) و باز می‌کنم وارد سایت بشیم خوب این هم قبلاً هم گفتم شما وقتی که می‌خواهید وضعیت یک کلمه رو ببینید یا وضعیت یک صفحه رو ببینید.

برای آشنایی بیشتر صفحه سرچ کنسول در لینک زیر گذاشتم.

به این صفحه مراجعه کنید: https://search.google.com/search-console/about

روش بررسی کلمات کلیدی در سرچ کنسول

از بخش performance شما اینجا میتونید زمانش رو تعیین کنید همان‌طور که گفتم ما تقریباً یک سال، پس این زمان رو میزارم روی ۱۲ ماه و اینجا میام روی new / query یعنی همان کلمه کلیدی که ما مد نظرمون هست رو می‌نویسیم، سئو و اینجا exact query و اگر الان با این موضوعات آشنا نیستید که این exact query چیه؟ و داریم چه کاری رو انجام می‌دیم، من همهٔ این موارد رو آموزش دادم که شما می تونید ازش استفاده کنید توی بخش همین سریال، توی قسمت‌های بعدی همین سریال که مربوط به سئو هست ما مفصل و کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم. ببینید قبل از این من این تیک‌ها رو بردارم فقط پوزیشن (position) رو براتون روشن کنم وقتی که پوزیشن این شکلی یعنی یک جایی هست که ما قطع‌ووصلی داریم و یک‌جاهایی هست که پیوسته شده این به این معنی که ما هنوز پیش گوگل من اگر یکم بازشو ببرم عقب‌تر شاید بهتر باشه ببینید اینجا قطعی خیلی زیادی داشتیم که اینجا مثلاً پوزیشن ۶۹ رو بهمون داده بعد اینجا اصلاً نداده.

روش بررسی جایگاه کلمات کلیدی در ابزار گوگل!

بین این دو اینکه بین صد تا نتیجه هم نبودیم بعد یک‌دفعه اومدیم پوزیشن ۳ بعد پوزیشن ۵ همین‌طور میره آخرین پوزیشن اگر ما نگاه کنیم می‌بینید که رتبه ۷۶ رو بهمون داده، پس این average position چی اینجا که رتبه ۷ داده یعنی الان میانگین جایگاه ما رو ۷ در نظر گرفته که این یک نکته کلیدی و بسیار مهمی هست که من حتماً توی این سریال به اشاره می‌کنم که چطور میتونید شما حالا به‌غیر از اینکه صفحه اصلی شما صفحه سئو هست از چه سیگنال‌های دیگه ای بتونید این رتبه رو تغییر بدید و شما روی همون محتوای سئو و حالا یا مشاوره سئو ببینم. پس اینجا من می‌خواستم این نکته رو بگم که اگر این خطی که اینجا قرار داره پیوسته نباشه و قطع و وصلی داشته باشه یعنی هنوز گوگل نتونسته به‌خوبی تشخیص بده که شما توی حوزه توی این دسته‌بندی اطلاعات قرار می‌گیرد یا نه.

وضعیت این کلمه در ۳ ماه گذشته چگونه بوده؟

من حالا یکم این بازه زمانی رو کمتر کنم مثلاً بزارم توی سه ماه گذشته ببینیم چه اتفاقی افتاده نگاه کنید توی سه ماه گذشته این جا که قطعی داره دوباره ما رو از توی صد تا نتیجه حذف کرده یعنی از رتبه ۵۴ یک‌دفعه اومدیم رتبه ۴ و قطع شده بعد همین‌طور ادامه‌دار اینجا این یک تیکه ادامه‌دار بوده دیگه ما روی مثلاً پوزیشن ۳ یعنی صفحه اول رتبه‌های ۳ و ۴ بودیم که بعد دیگه یک‌دفعه توی این تاریخ آخرین باری ام که برامون گذاشته ۲۲ ژوئن ۲۰۲۲ بوده دیگه رتبه ای که بهمون داده ۷۶ ولی بااین‌حال توی ۳ ماه گذشته میانگین جایگاه ما رو ۸ در نظر گرفته تعداد دیده‌شدن یا Impressions یعنی ما روی این کلمه ۴۹۷ بار دیده شدیم که میانگین کلیک هامونم این بوده و حالا CTR و بقیه موارد هم من تویی قسمت‌های بعدی کامل در موردش صحبت کردم که چطور میتونیم اینا رو به بهبود بدیم.

برای در بهتر موضوع حتما لینک زیر دنبال کنید!

موضوع CTR و Impressions در سئو برای تحلیل سایت بسیار مهم و حیاتی هستند برای درک بهتر این موضوع لینک زیر را گذاشتم.

آدرس سایت: Dimensions in Search Console and Analytics

وضعیت این کلمه در ۲۸ روز گذشته چگونه بوده است؟

یکم بیایم بازه مون رو کمتر کنیم ببینیم ۲۸ روز گذشته، به این آمار دقت کنید که ببینید چه تغییراتی می کنه پوزیشن مون یکم بهتر شده ولی impression نمون کم شده و اصلاً ctr مون به صفر رسیده روی این کلمه، توی هفت روز گذشته بررسی کنیم، توی هفت روز گذشته می‌بینید که این رتبه‌ای که الان ما اینجا داریم همش پیوسته هست، impressin مون به‌شدت نسبت به اون ۴۹۷ تا پایین اومده و پوزیشنمون الان دیگه رفتیم توی صفحه دوم و همین‌طور رو به کاهش هست این هم علتش این که ما روی این صفحه خوب آپدیتی نداشتیم و گوگل هم داره آروم آروم محتوای جدید رو میاره و ما رو به صفحات دوم، سوم و همین‌طور حذف مون میکنه یعنی از صد تا نتیجه نمایش مون نمیده و اولویت رو میده به افرادی که خوب محتوای جدیدتر و آپدیت تری رو ارائه می‌کنند و آخرین نتیجه هم از این کلمه بگیریم که ببینیم پوزیشن ۶ یک‌بار دیده شدیم و دیگه تمام، حالا می خوام مورد بعدی که با هم بررسی کنیم اینکه ما هدفمون این بود که روی این کلمه کلیدی سئو روی این صفحه یعنی siteeman/seo دیده بشیم بریم ببینیم آیا تونسته ایم به محتوایی که ارائه می‌کنیم حالا از صفحات مختلف از جاهای مختلف سایت آیا گوگل این رو تشخیص داده که ما هدفمون روی این صفحه هست یعنی این صفحه رو به‌عنوان کلمه کلیدیش رو سئو در نظر بگیره یا نه.

گوگل چه صفحه ای رو انتخاب کرده؟

قسمت پیج‌ها و می‌بینیم که صفحه اصلی رو و صفحه درستی نیست که صفحه اصلی من اگر impressin را روشن کنم می‌بینید که یک‌بار روی این صفحه دیده شده در صورتی که ما روی این صفحه هدفمون نیست و /seo هست حالا یکم بازه رو بیاریم مثلاً ۲۸ روز گذشته و می‌بینید که بازهم روی صفحه درست نیست ما برای خود کلمه سئو یک صفحه زدیم /seo که الان داره صفحه مشاوره سئو رو برامون میاره یعنی اینجا what is seo این جا هم می‌بینید صفحه مشاوره سئو روی این هست.

بخش دوم قسمت دوم

در این قسمت ادامه بررسی صفحه سئو را توضیح دادم و علاوه بر این صفحه، چه صفحه دیگه براش طراحی کردیم و وضعیت این صفحات چطور هست و باید چه کارهایی انجام بدیم!

زمان: ۱۷ دقیقه و ۱۵ ثانیه
حجم فایل: ۳۲ مگابایت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کردند، از مطالب زیر هم خیلی استقبال کردند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چه سایتی طراحی کنم

به این مطلب امتیاز دهید

7 امتیاز
اشتراک گذاری مطالب

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی مقالات

به چه موضوعی علاقه مندید؟

تبلیغات در سایت من

تبلیغات