قسمت دوم سریال سفر سئو در گوگل

قسمت دوم سریال سفر سئو در گوگل

5 دقیقه
1,246
9 امتیاز

در این قسمت بررسی می‌کنیم که چرا این صفحه روی کلمه درستی در گوگل دیده نشده که این مورد یکی از مشکلات بسیار مهم اغلب وب‌سایت هاست! و همچنین در سرچ کنسول بررسی می‌کنیم که وضعیت فعلی این صفحه چیه؟ و روی چه کلماتی دیده شده!

بروزرسانی: 2 سال
۰

داستان قسمت دوم

سلام به همه همراهان عزیز در سریال سفر سئو در گوگل به قسمت دوم این سریال جذاب و آموزشی خوش آمدید در این قسمت ادامه بررسی‌های قبل از عمل داریم و ببنیم که قبل از تغییرات چه کارهایی کردیم!

زمان: ۱۳ دقیقه و ۸ ثانیه
حجم فایل: ۲۵ مگابایت

اگر ویدیو بالا رو مشاهده نکردید، متن ویدیو رو از این قسمت مطالعه کنید: الان با هم سرچ کنسول بررسی کنیم که ببینیم این صفحه، صفحه سئو چیست و صفحه مشاوره سئو رتبه هاشون به چه شکلیه ما روی چه کلماتی دیده شدیم و آیا توی این تاریخ رتبه‌ای داریم اصلاً یا نه خوب من سرچ کنسول (Search Console) و باز می‌کنم وارد سایت بشیم خوب این هم قبلاً هم گفتم شما وقتی که می‌خواهید وضعیت یک کلمه رو ببینید یا وضعیت یک صفحه رو ببینید.

برای آشنایی بیشتر صفحه سرچ کنسول در لینک زیر گذاشتم.

به این صفحه مراجعه کنید: https://search.google.com/search-console/about

روش بررسی کلمات کلیدی در سرچ کنسول

از بخش performance شما اینجا میتونید زمانش رو تعیین کنید همان‌طور که گفتم ما تقریباً یک سال، پس این زمان رو میزارم روی ۱۲ ماه و اینجا میام روی new / query یعنی همان کلمه کلیدی که مد نظرمون هست رو می‌نویسیم، سءو و اینجا exact query و اگر الان با این موضوعات آشنا نیستید که این exact query چیه؟ و داریم چه کاری رو انجام می‌دیم، من همهٔ این موارد رو آموزش دادم که شما می تونید ازش استفاده کنید توی بخش همین سریال، توی قسمت‌های بعدی همین سریال که مربوط به سئو سایت هست ما مفصل و کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم. ببینید قبل از این من این تیک‌ها رو بردارم فقط پوزیشن (position) رو براتون روشن کنم وقتی که پوزیشن این شکلی یعنی یک جایی هست که ما قطع‌ووصلی داریم و یک‌جاهایی هست که پیوسته شده این به این معنی که ما هنوز پیش گوگل من اگر یکم بازشو ببرم عقب‌تر شاید بهتر باشه ببینید اینجا قطعی خیلی زیادی داشتیم که اینجا مثلاً پوزیشن ۶۹ رو بهمون داده بعد اینجا اصلاً نداده.

روش بررسی جایگاه کلمات کلیدی در ابزار گوگل!

بین این دو اینکه بین صد تا نتیجه هم نبودیم بعد یک‌دفعه اومدیم پوزیشن ۳ بعد پوزیشن ۵ همین‌طور میره آخرین پوزیشن اگر ما نگاه کنیم می‌بینید که رتبه ۷۶ رو بهمون داده، پس این average position چی اینجا که رتبه ۷ داده یعنی الان میانگین جایگاه ما رو ۷ در نظر گرفته که این یک نکته کلیدی و بسیار مهمی هست که من حتماً توی این سریال به اشاره می‌کنم که چطور میتونید شما حالا به‌غیر از اینکه صفحه اصلی شما صفحه سئوی سایت هست از چه سیگنال‌های دیگه ای بتونید این رتبه رو تغییر بدید. پس اینجا من می‌خواستم این نکته رو بگم که اگر این خطی که اینجا قرار داره پیوسته نباشه و قطع و وصلی داشته باشه یعنی هنوز گوگل نتونسته به‌خوبی تشخیص بده که شما توی حوزه توی این دسته‌بندی اطلاعات قرار می‌گیرد یا نه.

وضعیت این کلمه در ۳ ماه گذشته چگونه بوده؟

من حالا یکم این بازه زمانی رو کمتر کنم مثلاً بزارم توی سه ماه گذشته ببینیم چه اتفاقی افتاده نگاه کنید توی سه ماه گذشته این جا که قطعی داره دوباره ما رو از توی صد تا نتیجه حذف کرده یعنی از رتبه ۵۴ یک‌دفعه اومدیم رتبه ۴ و قطع شده بعد همین‌طور ادامه‌دار اینجا این یک تیکه ادامه‌دار بوده دیگه ما روی مثلاً پوزیشن ۳ یعنی صفحه اول رتبه‌های ۳ و ۴ بودیم که بعد دیگه یک‌دفعه توی این تاریخ آخرین باری ام که برامون گذاشته ۲۲ ژوئن ۲۰۲۲ بوده دیگه رتبه ای که بهمون داده ۷۶ ولی بااین‌حال توی ۳ ماه گذشته میانگین جایگاه ما رو ۸ در نظر گرفته تعداد دیده‌شدن یا Impressions یعنی ما روی این کلمه ۴۹۷ بار دیده شدیم که میانگین کلیک هامونم این بوده و حالا CTR و بقیه موارد هم من تویی قسمت‌های بعدی کامل در موردش صحبت کردم که چطور میتونیم اینا رو به بهبود بدیم.

برای در بهتر موضوع حتما لینک زیر دنبال کنید!

موضوع CTR و Impressions در سئو برای تحلیل سایت بسیار مهم و حیاتی هستند برای درک بهتر این موضوع لینک زیر را گذاشتم.

آدرس سایت: Dimensions in Search Console and Analytics

وضعیت این کلمه در ۲۸ روز گذشته چگونه بوده است؟

یکم بیایم بازه مون رو کمتر کنیم ببینیم ۲۸ روز گذشته، به این آمار دقت کنید که ببینید چه تغییراتی می کنه پوزیشن مون یکم بهتر شده ولی impression نمون کم شده و اصلاً ctr مون به صفر رسیده روی این کلمه، توی هفت روز گذشته بررسی کنیم، توی هفت روز گذشته می‌بینید که این رتبه‌ای که الان ما اینجا داریم همش پیوسته هست، impressin مون به‌شدت نسبت به اون ۴۹۷ تا پایین اومده و پوزیشنمون الان دیگه رفتیم توی صفحه دوم و همین‌طور رو به کاهش هست این هم علتش این که ما روی این صفحه خوب آپدیتی نداشتیم و گوگل هم داره آروم آروم محتوای جدید رو میاره و ما رو به صفحات دوم، سوم و همین‌طور حذف مون میکنه یعنی از صد تا نتیجه نمایش مون نمیده و اولویت رو میده به افرادی که خوب محتوای جدیدتر و آپدیت تری رو ارائه می‌کنند و آخرین نتیجه هم از این کلمه بگیریم که ببینیم پوزیشن ۶ یک‌بار دیده شدیم و دیگه تمام، حالا می خوام مورد بعدی که با هم بررسی کنیم اینکه ما هدفمون این بود که روی این کلمه روی این صفحه یعنی seo چیست دیده بشیم بریم ببینیم آیا تونسته ایم به محتوایی که ارائه می‌کنیم حالا از صفحات مختلف از جاهای مختلف سایت آیا گوگل این رو تشخیص داده که ما هدفمون روی این صفحه هست یعنی این صفحه رو به‌عنوان کلمه کلیدیش رو سئو در نظر بگیره یا نه.

گوگل چه صفحه ای رو انتخاب کرده؟

قسمت پیج‌ها و می‌بینیم که صفحه اصلی رو و صفحه درستی نیست که صفحه اصلی من اگر impressin را روشن کنم می‌بینید که یک‌بار روی این صفحه دیده شده در صورتی که ما روی این صفحه هدفمون نیست و seo هست حالا یکم بازه رو بیاریم مثلاً ۲۸ روز گذشته و می‌بینید که بازهم روی صفحه درست نیست ما برای خود کلمه بهینه سازی سایت یک صفحه زدیم /seo که الان داره صفحه مشاوره سئو رو برامون میاره یعنی اینجا what is seo این جا هم می‌بینید صفحه مشاوره سئو روی این هست.

بخش دوم قسمت دوم

در این قسمت ادامه بررسی صفحه سئو وب سایت را توضیح دادم و علاوه بر این صفحه، چه صفحه دیگه براش طراحی کردیم و وضعیت این صفحات چطور هست و باید چه کارهایی انجام بدیم!

زمان: ۱۷ دقیقه و ۱۵ ثانیه
حجم فایل: ۳۲ مگابایت

اگر ویدیو بالا رو مشاهده نکردید، متن ویدیو رو از این قسمت مطالعه کنید: ببینید برای این صفحه نیازی نیست که حتماً این صفحه زده بشه ما قبلاً هدفمون این بود که خوب چون کلمه سئوی وب سایت ، کلمه سخت و پر رقابتی هست بیاییم در کنارش یک صفحه فرزندی ایجاد کنیم و بیاییم روی این صفحه مطلب بزنیم که کمک کنه به صفحه مادر (همان صفحه سئو وبسایت تا رتبه بهتری بگیره)، این هم یک نکته مهمی هست که شما میتونید برای رتبه گرفتن صفحات، ازش استفاده کنید که البته من این موارد رو کامل تو این سریال بهتون آموزش میدم که چطور صفحات مادر و فرزندی ایجاد کنید که به رتبه‌های همدیگه کمک کنند، هم صفحه مادر کمک میکنه به فرزند و همین اینکه فرزند کمک میکنه به مادر، این صفحه هم دقیقاً با این هدف ایجاد شده بود که کمک کنه به صفحه مادر که همون صفحه بهینه سازی سایت هست.

وضعیت قبلی صفحه

حالا بیاییم بررسی کنیم که این صفحه که ابزار بررسی کردیم یک رتبه‌ای رو بهمون داد که گفت که روی ۵۹ هستید توی سرچ کنسول و ضعیتش چیه، خوب پس الان ما میدونیم که این صفحه تقریباً یک سال زده شده از کجا می دونیم؟ اول اینکه اینجا توی این نتیجه بهمون گفته ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ دوم اینکه شما میتونید توی مدیریت توی بخش ادمین سایت اون تاریخ منتشر شدن این صفحه رو ببینید که شما توی چه تاریخی این صفحه رو منتشر کردید اگر مثل من صفحه دارید، اگر صفحه‌ای ندارید که خوب این نکاتی که میگم رو حتماً بادقت گوش بدید و یادداشت‌برداری کنید که اینا به کارتون میاد.

بررسی وضعیت صفحات در سرچ کنسول گوگل

یعنی الان اگر ما بخواهیم وضعیت صفحه سئو و بهینه سازی سایت بررسی کنیم دقیقاً همین‌طور، میایم یک بازه مشخصی رو براش تعیین می‌کنیم یک new می‌زنیم و بعد new-query که کلمه کلیدی مون هست مشاوره سئو، بعد این رو روی exact و apply خوب ببینیم وضعیت این مشاوره سئو چطوری، اول اینکه توی ۱۶ ماه گذشته average position یعنی میانگین جایگاهی که به ما داده ۴۹ و حالا میریم بازه هاشو با هم کمتر می‌کنیم که ببینیم مثلاً توی ۶ ماه گذشته به چه شکلی بوده.

داستان صفحه فرزندی که ایجاد کردم!

همون طور که توضیح دادم اون اوایل وقتی که صفحه سئو چیست و چه کاربردی دارد ایجاد شد خوب محتوای خوبی رو براش تولید می‌کردیم و آمار جایگاه این صفحه پیوسته هست، وقتی که پیوسته توی این زمان یعنی ما روی این کلمه توی دسته‌بندی اطلاعات سئو و بهینه سازی گوگل دیده شدیم، ولی میبینید که بعد یک مدتی که محتوا قرار ندادیم اینجا عملا رتبه هامون از دست رفته تا اینکه دوباره اومدیم یک آپدیت روی سایت انجام دادیم.

احتمالا الان چندتا نگرانی براتون پیش اومده!!!

خوب شاید این موضوعی که الان براتون گفتم یک نگرانی برای تون ایجاد کرده باشه که آیا ما همیشه باید روی سایتمون مطلب بارگذاری کنیم؟ اگر یک مدتی روی سایتتون مطلب بارگذاری نکنیم و سایتمون رو آپدیت نکنیم این‌طوری رتبه هامون از دست میره؟ پس ما دائم باید به تولید محتوا روی سایتمون تولید محتوا داشته باشیم؟

راه‌ حل چیه؟ (+ مثال کاربردی)

باید این مورد بهتون بگم که بله شما باید دائم سایتتون رو آپدیت کنید (و کارهای مربوط به بهبود سئو سایت و اصول سئو رو انجام بدیم)، صفحات تون رو آپدیت کنید، مثل اینکه شما یک باغ میوه‌ای درست کردید و این باغ میوه بهترین حالا درخت‌های میوه رو توی این باغ کاشتید و اون اول همهٔ رسیدگی‌های لازم یعنی هم کود عالی هم نور، آب و هر چیزی که نیاز هست این درخت‌ها و گیاه‌هایی که تو این باغ کاشتید همه این کارا رو براش انجام دادید.

اول کار خوب رسیدگی کنید و بعد فقط نگه‌داری کنید!

یکی دو ماه روی این باغ‌کار کردید الان دید که فقط به مرحله‌ای رسیده که فقط نیاز به آب داره و رسیدگی هاش دیگه کمتر شده میتونید بگید که خوب دیگه این باغ که الان دیگه درخت هاش کاشته شد و همهٔ اون کود و سم و همه چیزی که نیاز هست روبهش دادیم، دیگه رهاش کنیم، این شروع کنه برامون بار دادن شروع کنه بهمون میوه دادن و ما بتونیم ازش استفاده کنیم، خوب این‌طور نیست این باغ رسیدگی داره شما باید مدام هرس کنید، بعد بهشون رسیدگی کنید، آبیاری کنید، کودشون رو تمدید کنید و همین‌طور روی این باغ باید کار بشه تا اون ثمره خوب‌رو به شما بده.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کردند، از مطالب زیر هم خیلی استقبال کردند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.