قسمت 5 سریال راه اندازی کسب و کار اینترنتی

قسمت پنجم سریال راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی

7 دقیقه
807
5 امتیاز

در این قسمت می‌خوام موضوع بسیار مهم با هم بودن را توضیح بدم و با هم بررسی کنیم که دقیقا چه اتفاقی افتاده که هر ساله این رفت و آمدها و با هم بودن‌ها کمرنگ‌تر شده و آروم آروم داره از بین میره!

بروزرسانی: 11 ماه پیش
۰

قسمت پنجم

سلام به همه همراهان عزیز در سریال راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی به قسمت پنجم جذاب و آموزشی این سریال خوش آمدید در این قسمت می خوام دررابطه‌با خصلت مهم با هم بودن و جمع‌گرایی صحبت کنم که نکات بسیار مهمی وجود داره!

زمان: ۱۶ دقیقه و ۱۰ ثانیه
حجم فایل: ۵۶ مگابایت

اگر ویدئو بالا رو مشاهده نکردید، متن ویدئو رو از این قسمت مطالعه کنید: میخوام یک داستانی رو براتون بگم که موضوع با هم بودن و ویژگی جمع‌گرایی رو خیلی خوب میتونید درک کنید و کامل متوجه بشیم که این ویژگی که در وجود همه ما ایرانی ها هست چطور داره آروم آروم از بین میره متاسفانه! به احتمال زیاد این داستان حداقل یکبار برای شما اتفاق افتاده، اگر هم تا الان اتفاق نیفتاده داستان رو تصور کنید (دقت کنید این داستان در روند مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتیدرآمد کسب و کار اینترنتی و پیدا کردن جدیدترین کسب و کار اینترنتی بهتون کمک میکنه)

داستان اتوبوس و مترو: رفتار افرادی که میخوان سوار مترو یا اتوبوس بشن در نظر بگیرید، الان فرض کنید که تو ایستگاه اتوبوس و یا ایستگاه مترو ایستاده‌اید، افراد رو می‌بیند که تون تون دارن میدوند برن سمت اتوبوس یا مترو و رفتارشون این شکلی که الان اگر اتوبوس خالی، خالی هم باشه اول صندلی‌های تکی، تکی پر میشه، حالت اول این‌طوری که می‌گردیم دنبال یک صندلی تکی پیدا می‌کنیم که هیچ‌کسی کنارمون نباشه و حالا اگر کنار پنجره هم باشه که خیلی بهتر که صورتمون رو پنجره باشه دیگه هیچ کسی رو نبینیم.

رفتار اغلب افراد در مترو و اتوبوس!

بعد اگر صندلی تکی پیدا نشد، صندلی‌هایی که جفتی هستند تکی، تکی پر میشن و بعد از اینکه این تکی، تکی‌ها پرشدن، با یک تاسف خاصی میریم میشینیم کنار یک فرد دیگه! توی مترو چون حالت صندلی‌هاش با اتوبوس فرق داره، و صندلی تکی دیگه نیست، برای اینکه قشنگ فضا رو حس کنید با جزئیات توضیح بدم، صندلی‌های مترو ۵ الی ۶ تا صندلی بهم چسبیده است و هر واگن معمولا دوتا از این ردیف صندلی‌ها رو داره!

حالا روش پر شدن این صندلی‌های اینطوری که اول صندلی‌های کنار پر میشه (چون اینجا دیگه تکی نیست، لااقل یک طرفمون کسی نباشه) یعنی کنارترین قسمت رو انتخاب می‌کنیم برای نشستن که مبادا یه فردی کنارمون بشینه و حالا به‌خاطر این بیماری (کرونا) خداروشکر یک فاصله‌ای رعایت میشه (البته الان دارم این داستان آپدیت میکنم بیماری کامل برطرف شده!) مطمئنم الان تایید می‌کنید این رفتار رو!!!

کسب و کار اینترنتی در ایران

ما در وجودمون دوست داریم با هم باشیم ولی اینطور نیست!

حالا بعد از اینکه گوشه‌ها پر شد باز هم یه کور سوی امیدی هست! دقیقا وسط این ردیف صندلی‌ها میشینیم! چون تو این حالت بازم فاصله داریم با بقیه و وقتی این فرصت هم تمام شد دیگه مجبوری میریم میشینیم کنار هم! با این داستان که مطمئنم تاییدش میکنید، ادعا می‌کنیم میگیم که خصلت همهٔ ایرانی‌ها باهم بودنه (جمع‌گرایی) ولی توی رفتارمون اینطور نیست!

در اغلب موارد حاضر نیستیم کنار هم بشینیم!

البته این داستان برای همه صندلی‌ها صدق میکنه! (صندلی ایستگاه – صندلی پارک و… هرجایی که صندلی هست) حتی توی این ایستگاه اتوبوس یا ایستگاه مترو که یک سری صندلی گذاشتن که شما منتظر باشید همینا هم اول تکی، تکی پر میشه یعنی اگر صندلی سه‌تایی، چهارتایی بهم چسبیده هستند اول گوشه‌ها پر میشه!

حالا بعضی‌ها خیلی حرفه‌ای‌تر عمل می‌کنند اگر صندلی ۳تایی باشه، وسط میشینن چون احتمال اینکه کسی کنارشون بشینه کمه و میره سراغ صندلی‌های دیگه، حتی بعضی مواقع دیدم طرف حاضر میشه بایسته ولی روی هیچ صندلی نشینه که یه فرد دیگه‌ای هم هست.

کسب و کار اینترنتی در ایران

در موضوع با هم بودن جز ۱۰ کشور برتر هستیم!

جز ۱۰ کشور برتر هستیم؛ ولی رفتارمون یه چیز دیگه‌ای؟ میخوام این موضوع رو بگم، چرا با وجود اینکه ما توی وجودمون خصلت جمع‌گرایی رو داریم و جزء تاپ رنکینگ‌های جهانی هستیم، جزء سومین کشوری هستیم که به ویژگی جمع‌گرایی، با هم بودن، همدل بودن، خونگرم بودن، شناخته شدیم، وقتی رفتارمون رو بررسی می‌کنیم متوجه میشیم به‌شدت از همدیگه می خوایم دور باشیم و انگاری با این جدایی راحت‌تریم چرا؟!!!

متاسفانه روی موضوعات منفی بیشتر تمرکز داریم!

حالا بیایید یه مورد دیگه رو با هم بررسی کنیم، توی همین همین مثال صندلی که بررسی کردیم تا الان متوجه شدیم، دوست داریم با هم باشیم ولی رفتارمون یه چیز دیگه است، حالا داخل همون اتوبوس و مترو رو در نظر بگیرید وقتی شلوغ میشه کافی یک نفر دررابطه‌با یک موضوع منفی صحبت کنه، مثلاً گرونی، بیماری در کل دررابطه‌با یک موضوع منفی مشترک

مثلاً بگیم هوا چقدر گرمه! مطمئنم توی اون اتوبوس یا مترو کمتر از یک دقیقه همه دارن با هم حرف میزنن! یه کسی غر دولت رو میزنه، یک کسی غر مملکت رو میزنه و همه دوباره شروع می‌کنیم به ارتباط برقرار کردن با هم بودن! این تضاد چرا اتفاق افتاده؟ یعنی چرا ما از یک طرف دوست داریم با هم باشیم؛ ولی فقط در موضوعات منفی!

کسب و کار جدید آنلاین

یه تضاد بزرگی در وجودمون هست!!!

چرا دقیقاً این اتفاق افتاده؟ این موضوع از کجا ریشه گرفته؟ و الان چی شده که بین ما این اتفاقات افتاده؟ تا اینجا با هم بررسی کردیم که خصلت باهم بودن و جمع‌گرایی توی وجود همه مون هست؛ ولی بعد از اینکه رفتارمون رو بررسی کردیم (البته اول همه این موارد به خودم میگم) می‌بینیم که به یه تضاد خیلی بزرگ برمی‌خوریم! تضاد اینه هم دوست داریم با هم دوست با هم نباشیم! بنظر من یه ترس عمیقی وجود داره که اتفاق افتاده! نظر شما چیه؟

ریشه اصلی این تضاد دقیقا از کجاست؟

الان میخوام دررابطه‌با همین تضاد بزرگ صحبت کنم که دقیقاً از کجا میاد؟ و چه اتفاقی افتاده که به این تضاد رسیدیم؟ این تضاد خیلی، خیلی ربط داره به کاری که ما انجام می‌دیم، خیلی ربط داره به شغلی که انتخاب می‌کنیم! خیلی ربط داره به جایی زندگی می‌کنیم! یعنی اولین نقطه این تضاد از توی خانواده شروع میشه! البته صبر خانواده رو مقصر نکن فعلا!

ایده کسب و کار اینترنتی پولساز

چگونه نیازهای اصلیمان بوجود میاد؟

ببینید به طور کلی در زندگی ما یکسری نیازهایی رو داریم و برای برطرف کردن این نیازها شغل‌های مختلفی بوجود میان که این شغل‌ها حالا یه سری خدمات یا محصولاتی رو ارائه می‌کنند که نیازهای ما رو برطرف می‌کنه (نیاز خوراک = سوپری، فروشگاه / نیاز پوشاک = لباس فروشی و…)

دلیل اصلی بوجود آمدن شغل ها؟

پس نکته اول اینکه یه نیازی ایجاد میشه که این نیاز به‌واسطه یک شغل، یک مهارت برطرف میشه، مثال بزنم: اگر من بیمار بشم باید برم پیش پزشک یا بگیم پزشک کارش چیه؟ درمان بیمار (پس نیازها با شغل‌ها برطرف میشن و این معادله همیشه برقراره) مثال دیگه کار با چوب‌ کار کیه؟ طبیعتاً نجار یا نجار کارش چیه؟ کار با چوب درسته!

کسب و کار اینترنتی در جهان

روند ایجاد نیازها و برطرف کردن انواع نیازها

می خوام بگم که توی گذشت زمان یک سری نیازهایی که پیش میاد از اون طرف هم یک سری شغل‌هایی به وجود میاد در کل شغل‌ها یک موج اقتصادی جدید رو به وجود میارن (اگر بخواهیم کارهای اینترنتی رو بررسی کنیم سوالاتی پیش میاد مثل: جدیدترین کسب و کارهای اینترنتیچگونه کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟ چگونه مجوز کسب و کار اینترنتی بگیریم؟ و… )

الان سؤال اصلی اینه وقتی که این معادله هر طرفش رو بگیم افراد می‌تونند تشخیص بدن نمونش گفتم؛ مثلاً مکانیک کارش چیه تعمیر ماشین یا تعمیر ماشین‌کار کی؟ کار مکانیک هر طوری که این معادله رو بررسی کنیم در نهایت به یک جواب می‌رسیم. اما سؤال اینه اگر من یه طرف معادله بنویسم کسب‌ و کار اینترنتی این‌طرف دقیقاً چی باید بنویسم که این از هر دو طرفی که بخونیمش این برقرار باشه و آدما دقیقاً متوجه بشن؟

دلیل اصلی بوجود آمدن کارهای آنلاین چیست؟

این موضوع اصلی این سریال هست که می خواهیم در ادامه با هم بررسیش کنیم که دقیقاً چه نیازی بوده که الان کسب‌ و کارهای اینترنتی به وجود اومدن؟ و چطور میتونه نیاز ما رو برطرف کنه؟ خوب این مسئله بیماری که خیلی، خیلی به‌شدت کمک کرد به بحث آنلاین شدن و چقدر این نیاز رو ایجاد کرد که ما همهٔ کارامون تقریباً می‌تونیم به‌صورت آنلاین انجام بدیم.

حتی مواردی که شدنی نبود یا اصلاً به فکر هم نمی‌رسید یا اگر هم مطرح می‌شد خیلی با مخالفت‌ها روبه‌رو می‌شد مثل کلاس‌های آنلاین، مدرسه آنلاین، دانشگاه آنلاین و کلی چیزای دیگه که مطمئنم در جریان هستید که قبل از بیماری و بعد از بیماری چه تغییر و تحولی توی این کسب‌ و کار آنلاین اتفاق افتاد.

بهترین کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی یا آنلاین چیه؟

کسب‌وکار آنلاین، کسب‌وکاری در بستر اینترنت انجام میشه که از این نیازهای بسیار زیادی رو میتونیم برطرف کنیم؛ اما همونطور که گفتم برای راه‌اندازی یک موج اقتصادی جدید و برای واردشدن به این موج یک سری موانع ذهنی وجود داره! مثال خیلی واضحش، همین آنلاین شدن مدارس که به لطف بیماری قبلی خیلی سریع بسترش آماده شد و مدرسه‌ها آنلاین شدن!

حالا فرض کنید بیماری نبود و حالت عادی میخواستن مدرسه‌ها رو آنلاین کنن! من مطمئنم که ۱۰۰۱ مشکل براش درست می‌کردند که آقا مدرسه‌ آنلاین غیرممکنه، زیرساخت هاش رو نداریم، مگر میشه کلاس بدون معلم؟ معلم حتما باید بالا سرش دانش آموز باشه اگر نباشه درس نمیخونه و مشکلات بسیار زیاد دیگه ای که مطمئنم همه اینا رو تأیید می‌کنید!

شرایط افراد رو مجبور میکنه به تغییر

همانطور که گفتم به لطف بیماری قبل، آنلاین شدن مدارس یه چیز طبیعی و همه قبولش کردن، یه بستری رو آماده کردند که از طریق فلان نرم‌افزار کلاس برگزار میشه و طبیعی که اگر سر کلاس نباشید از هم‌کلاسی هاتون عقب هستید و همین‌طور خیلی از مغازه‌ها رو دیدم که وقتی به‌اجبار بسته‌شدن (برای یک مدتی که کل دنیا تعطیل بود، البته تعجب نکنید، کرونا رو سرچ کنید متوجه میشید چی میگم)

همه کسب‌وکارهای سنتی به فکر این افتادند که الان یه فضای آنلاینی رو باید برای خودشون ایجاد کنند من حتی خیلی از مغازه‌ها رو میدیم که وقتی این کرکر پایین بود آدرس وب‌سایت خورده بود این تغییر بسیار بزرگی توی کسب‌وکارهای سنتی!

راه‌های جذب مشتریان در کسب و کار اینترنتی

یک ساعت مشاوره رایگان!

قرار نیست حرف قشنگ بزنیم! قراره یک ساعت مفصل با هم صحبت کنیم نگرانی‌های اولیه رو برطرف کنیم، یک تصویر واضح از آینده کسب و کارتون بسازیم و با هم همین الان اون ایده‌ای که دارید رو به واقعیت تبدیلش کنیم، میدونم در تو این مرحله دارید به شدن یا نشدنش فکر می‌کنید ولی جای هیچ نگرانی نیست از طریق بنر زیر فرم مشاوره رو پر کنید تا مفصل صحبت کنیم و یک کسب و کار اینترنتی درست و اصولی رو راه اندازی کنیم.

مشاوره رایگان کسب و کار

دوستانی که این مطلب را مطالعه کردند، از مطالب زیر هم خیلی استقبال کردند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.